ایدوکو

ساماندهی محتوای آموزشی

آشنایی با رشته فیزیک

  • ۹۸

ماهیت

·      رشته‌ی فیزیک در حد لیسانس عبارت است از فیزیک دبیرستانی به‌اضافه‌ی فیزیک قرن بیستم. از سوی دیگر می‌توان گفت که فیزیک در حد لیسانس مفاهیم فیزیکی دبیرستانی را عمیق‌تر کرده و طرز برخورد با مسائل فیزیکی را آموزش می‌دهد.

·      دکتر پروین، استاد فیزیک دانشگاه امیرکبیر می‌گوید: (( فیزیک دانشگاهی بر پایه‌ی کتاب فیزیک هالیدی و برخی کتب دیگر که به زمینه‌های فیزیک مدرن می‌پردازد، قرار گرفته است؛ یعنی به نظر من اگر کسی مطالبی را که در فیزیک هالیدی نوشته شده است به درستی بفهمد باید به او لیسانس فیزیکش را بدهند. ))

 

گرایش‌های مقطع لیسانس

رشته‌ی فیزیک در دوره‌ی کارشناسی دارای ۵ گرایش (( اتمی مولکولی، هسته‌ای، حالت جامد، هواشناسی، نجوم)) است که تعداد واحدهای تخصصی هر یک از این گرایش‌ها در دوره‌ی کارشناسی بسیار محدود است و به همین دلیل گرایش‌های فوق در این دوره تفاوت محسوسی با یکدیگر ندارند.

·      البته فیزیک دارای گرایش دبیری نیز هست که ما در اینجا به بررسی آن نمی‌پردازیم چرا که گرایش دبیری به عنوان یک گرایش تخصصی در علم فیزیک مطرح نیست.

·      هر دانشجوی فیزیک در دوره کارشناسی باید ۱۳۰ واحد بگذراند که دروس تخصصی هر یک از گرایشها فقط ۹ واحد از این ۱۳۰ واحد است و بدون شک ۹ واحد نمی‌تواند تغییری در دیدگاه دانشجویان ایجاد کند و هر دانشجو فقط شناختی جزئی نسبت به گرایش مورد نظر خود پیدا می‌کند. تازه، گاه همین ۹ واحد نیز به گونه‌ای مشترک اما در دروسی مختلف در هر یک از گرایشها تدریس می‌شود یعنی کتابها یا واحدهای درسی هر گرایش، متفاوت است اما در کل همه به اطلاعات یکسانی دست پیدا می‌کنند. در نتیجه یک لیسانسه فیزیک، یک کارشناس فیزیک به معنای عام آن است و کارشناس یا متخصص در یکی از گرایشهای فوق به شمار نمی‌آید.

 

 

1-    گرایش اتمی مولکولی

·      فیزیک اتمی- مولکولی که مربوط به فیزیک جدید است از زمانی متولد شد که دانشمندان متوجه شدند کوچکترین جزء در طبیعت اتم نیست بلکه اتم از اجزای کوچکتری به نام الکترون‌ها و هسته تشکیل شده‌است. یعنی اتم از هسته‌ای تشکیل شده‌است که الکترون‌هایی در اطراف آن می‌گردند.

·      دکتر منیژه رهبر استاد فیزیک دانشگاه تهران در بخشی از صحبت‌های خود در رابطه با فیزیک است، می‌گوید :
(( فیزیک اتمی به بررسی نقل و انتقال‌های الکترون‌های اطراف هسته می‌پردازد و خواص آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد. یعنی ما در فیزیک اتمی کاری به این نداریم که هسته از چه تشکیل شده است بلکه هسته برایمان مرکزی با بار مثبت است و بیشتر توجه ما جلب الکترون‌های اطراف هسته می‌شود. ))

2-    گرایش فیزیک هسته‌ای

·      دکتر رهبر در معرفی فیزیک هسته‌ای می‌گوید: (( در فیزیک هسته‌ای، خود هسته مورد مطالعه قرار می‌گیرد، یعنی متخصصان و دانشمندان بررسی می‌کنند که هسته از چه تشکیل شده و چه نیروهایی بین اجزای هسته حکمفرما است و در نتیجه‌ی واکنش‌های انجام شده،‌ چقدر انرژی آزاد می‌گردد؟ ))

3-   فیزیک حالت جامد

·      گرایش حالت جامد مربوط به سیستم‌های بس ذره‌ای مخصوصا جامدات است.

·      ابتدایی‌ترین کار در این گرایش بررسی بلورهای جامدات و خواص اپتیکی، مکانیکی، الکتریکی و صوتی امواجی است که در آن منتشر می‌شود که این بررسی منجر به پدیده‌های مختلفی مثل ابررسانایی، نیم‌رسانایی و یا پخش و انتقال گرما می‌گردد.

 

4- گرایش هواشناسی

·      گرایش هواشناسی، اطلاعات پایه‌ای و متنوعی درباره‌ی انواع پدیده‌های جوی و برخورد علمی با آنها ارائه می‌دهد.

·      با مطالعه‌ی دینامیک وضعیت هوا می‌توان بررسی کرد که شرایط هوا چگونه تغییر کرده و چه پارامترهایی برای ایجاد این تغییر لازم است؟

 

5- گرایش نجوم

سه بخش اصلی این گرایش را نجوم رصدی، اخترشناسی و کیهان‌شناسی تشکیل می‌دهد. سامان مقیمی عراقی (دانش‌آموخته‌ی دانشکده فیزیک و عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف) در این رابطه می‌گوید:

·      در بخش نجوم که جنبه‌ی مشاهداتی دارد، پدیده‌های مختلف نجومی را رصد و ثبت کرده و سپس از آنها عکس گرفته و طیف آنها را می‌سنجد.

·      در اخترشناسی که جنبه‌ی نظری دارد وضعیت ستارگان مورد مطالعه قرار می‌گیرد یعنی بررسی می‌شود که هر ستاره در چه مرحله‌ای قرار دارد و چه اتفاقاتی برایش رخ می‌دهد؟

·      بخش کیهان‌شناسی با این که زیاد جنبه‌ی نجومی ندارد، اما به هرحال پیشرفتش را مدیون علم نجوم است. به این معنی که مدل‌های مختلف کیهان‌شناسی باید با داده‌های رصدی مطابقت کند.

 

آینده‌ی شغلی، بازار کار، درآمد

·      امروزه اگر کشوری بخواهد پیشرفت کند باید پژوهش کند و چیزهای جدیدی بسازد. اگر بخواهد به سراغ پژوهش برود، باید به  سراغ آزمایشگاه‌ها برود و اگر بخواهد در آزمایشگاه‌ها کار جدی انجام دهد،‌ احتیاج به تیم علمی دارد و در یک تیم علمی نیز همیشه متخصصان شاخه‌های مختلف فیزیک حضور دارند، چون هرکاری که بخواهیم انجام بدهیم باید بنیان فیزیکی داشته باشد.

·      اگر کسی فیزیک را خوب خوانده باشد در سازمان‌های مختلف کشور از قبیل صداوسیما، برنامه و بودجه، مخابرات و همچنین در صنایع مختلف مفید واقع شده و موفق می‌گردد. چون دانشجویان فیزیک مطالب مختلفی از قبیل الکتریسیته و مکانیک و ... می‌خوانند و در زمینه‌های مختلف دید وسیعی پیدا می‌کنند.

 

 

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه

·      فیزیک منهای ریاضی یعنی صفر به همین دلیل دانشجویان این رشته باید از نظر ریاضیات در سطح بسیار بالایی باشند.

·      دانشجوی این رشته باید به فیزیک علاقه‌مند باشد به این‌معنی که از آنچه یادگرفته‌است بتواند در زندگی روزمره‌ی خویش استفاده کند. برای مثال باتوجه به معلومات فیزیک‌دبیرستانی خود بررسی کند که چرا آبی که از شیر آب می‌ریزد به‌تدریج باریک می‌شود و سطح مقطع آن در این هنگام به چه حدی می‌رسد؟

·      بی‌شک عواملی که باعث شد نیوتن با افتادن سیب پی به قانون جاذبه ببرد، کنجکاوی مفرط، صبر و بردباری، مطالعه و آزمایش‌های مستمر و قدرت تحلیلی همراه با تفکر فراوان بود که با مشاهده‌ی پدیده‌های تکراری و عادی زندگی روزمره قوانینی را کشف کرد. مهم این است که دانشجوی فیزیک از آنچه در ا‌طرافش اتفاق می‌افتد به راحتی نگذرد.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی