ایدوکو

ساماندهی محتوای آموزشی

آشنایی با رشته‌ی آمار

  • ۱۰۸

علم آمار کاربرد علمی مبانی ریاضی برای جمع آوری، تجزیه‌وتحلیل و ارائه اطلاعات ارقامی است. آمارگران با به‌کاربردن دانش ریاضی‌شان در طراحی مطالعات وتحقیقات؛ جمع‌آوری، پردازش و تجزیه‌وتحلیل اطلاعات و هم‌چنین تفسیر نتایج ؛ در پژوهشهای علمی شرکت می‌کنند. متخصصین آمار اغلب دانششان در روش‌های آماری را در علوم گوناگونی مانند زیست‌شناسی، اقتصاد، مهندسی، پزشکی، بهداشت عمومی، روان‌شناسی، بازاریابی، آموزش و ورزش به‌کار می‌گیرند. بسیاری از امور از جمله طراحی روش‌های آزمایشی برای تأیید دارویی جدید از طرف دولت بدون بهره‌گیری از روش‌های آماری قابل اجرا نیستند.


نمونه‌گیری

نمونه‌گیری یکی فنونی است که آمارگران از آن بهره می‌گیرند. نمونه‌گیری یعنی جمع‌آوری اطلاعات درباره‌ی مجموعه‌ای از چیزها  یا گروهی از مردم توسط بررسی قسمت کوچکی ازکل مجموعه. به عنوان مثال سرویس‌های رتبه بندی برنامه‌های تلویزیونی، به منظور تخمین تعداد بینندگانِ برنامه ای خاص، به جای مطالعه‌ی تمامی بینندگان تنها به بررسی چند هزار خانواده می‌پردازند. آمارگران تصمیم می‌گیرند که ازکجا و چگونه داده‌ها را جمع‌آوری کنند، نوع و تعداد گروه‌های نمونه را مشخص می‌کنند و به تهیه‌ی پرسشنامه‌های تحقیقی یا فرمهای گزارشی می‌پردازند. آن‌ها همچنین دستورالعمل‌هایی برای کارکنانی که به جمع آوری و جدول‌بندی اطلاعات می‌پردازند، تهیه می‌کنند و نهایتأ با به‌کارگیری نرم‌افزارهای رایانه‌ای به تجزیه‌وتحلیل، تفسیر و جمع‌بندی اطلاعات می‌پردازند.


کاربرد آمار در تجارت و صنعت
در تجارت و صنعت، آمارگران نقش مهمی را در کنترل کیفیت وایجاد و بهبود تولیدات ایفا می‌کنند. به عنوان مثال:

الف) در یک شرکت خودرو سازی به منظور تخمین زمان از کار افتادن موتورهایی که در معرض شرایط آب و هوایی نامساعد قرار می‌گیرند، آمارگران آزمایش‌هایی انجام می‌دهند که درآن موتورها را به صورت منفرد تا از کار افتادن کامل، تحت این شیوه‌ی آزمایشی به کار می‌اندازند.

ب) متخصصین آماری که برای شرکت‌های داروسازی کار می‌کنند، به منظور تخمین ایمنی و اثربخشی داروهای جدید به ارزیابی نتایج آزمایشات کلینیکی می‌پردازند.

پ) در شرکت‌های تولید نرم‌افزارهای رایانه‌ای، آمارگران در ساخت بسته های نرم افزاری که در تجزیه و تحلیل دقیق‌تر و مؤثرتر داده ها کاربرد دارند همکاری می‌کنند. علاوه برتولید و آزمایش محصولات، گروهی ازآمارگران در تصمیم‌گیری برای معرفی نوع و تعیین قیمت محصولی که باید ساخته شود، و اینکه این محصولات به چه کسانی باید فروخته شوند دخیل هستند. آمارگران همچنین با تعیین خطرهای احتمالی و میزان بازگشت و سودآوری سرمایه‌گذاری‌های خاص، مدیریت سرمایه‌ها و بدهکاری‌ها را به عهده دارند.

ت) شمار کثیری از آمارگران نیز توسط بخش‌های دولتی استخدام می‌شوند:

·      گروهی از متخصصین آماردولتی به طراحی مطالعاتی برای اندازه‌گیری میزان رشد جمعیت، هزینه‌های مصرف یا بیکاری می‌پردازند.

·      برخی دیگر در بخش‌های علمی، محیط زیست و کشاورزی کار می‌کنند و ممکن است مقدار مواد آفت کش موجود در آب آشامیدنی، گونه‌های در معرض خطرکه در نواحی خاص زندگی می‌کنند و یا تعداد افرادی که به بیماری خاصی مبتلا هستند را تعیین کنند.

·      گروه دیگری نیز توسط بخش‌های دفاع ملی به‌منظور تعیین دقت سلاح‌های جدید و استراتژی‌های دفاعی استخدام می‌شوند.

از آنجایی که متخصصان آمار در بخش‌های مختلفی مشغول به کار هستند، متخصصانی که علم آمار را به کار می‌برند، غالبأ وظایف کاری متفاوتی دارند. به عنوان مثال فردی که روش‌های آماری را در داده‌های اقتصادی به کار می‌برد با عنوان آمارگرِ علوم اقتصادی شناخته می‌شود؛ در حالیکه آمارگرانی که در علوم بهداشت عمومی یا پزشکی مشغول به کارند عنوان‌های متخصص آمار زیستی، زیست‌سنج ویا همه گیرشناس (اپیدمیولوژیست) را به خود اختصاص می‌دهند.


محیط کار
متخصصین آمار معمولأ در ساعات منظم و در دفاتری راحت مشغول به کارند. گروهی از آنان به منظوردادن کمک مشورتی در طرح‌های تحقیقی، نظارت و راه‌اندازی مطالعات، یا گردآوری داده‌های آماری مسافرت می‌کنند. گروهی از آنان مسئولیت‌های متنوعی را بر عهده دارند مانند طراحی آزمایشات یا انجام کار در موضع درجوامع گوناگون.
گروهی دیگر مانند آمارگرانی که در دانشگاه‌ها مشغول به کارند، کارشان آمیزه‌ای ازمسؤولیت‌های آموزشی و تحقیقاتی است
.


فرصت‌های شغلی
فرصت‌های شغلی برای آمارگران در بخش‌های تجاری، کشاورزی و بهداشتی ایجاد می‌شود. اکثر مشاغل موجود به صنایع خصوصی مخصوصأ به سرویس‌های آزمایشی و تحقیقاتی، مدیریتی و روابط عمومی مربوط می‌شود. برخی از آن‌ها نیز به آموزش آمار مشغول می‌شوند.


آموزش و ادامه تحصیل ، به همراه کسب مهارت‌های ضروری

·    اکثر مشاغل آماری نیاز به مدرک در رشته ریاضیات یا آمار دارند. دوره‌های آموزشی مورد نیاز مختص علم آمارشامل حساب دیفرانسیل و انتگرال، روش‌های آماری، مدلسازی ریاضی و حساب احتمالات است. دوره‌های اضافی شامل جبر خطی، طرح و تجزیه‌وتحلیل آزمایشات، آنالیز چندجانبه‌ی کاربردی وآمار ریاضی است. تنها پیش‌زمینه‌ی ضروری جهت موفقیت در رشته‌ی آمار، داشتن ریاضیات قوی است. از آنجایی‌که رایانه کاربرد وسیعی در امور آماری دارد، داشتن زمینه‌ای قوی در علم رایانه اکیدأ توصیه می‌شود. فراگیری علوم مهندسی و فیزیکی در مشاغلی که با کیفیت و بهبود تولید همراه هستند، مفیداست.

·      تدریس و تحقیقات در مراکز آموزش عالی نیز نیازمند درجه‌ی کارشناسی و ترجیحأ دکترای آمار است. در بخش تحقیقات صنعتی، مدرک کارشناسی ارشد و تجربه‌ی کاری چند ساله از موارد مورد نیاز برای شروع به کار است.

·      در مشاغلی که با آزمایش محصولات دارویی یا کشاورزی سرو کار دارند، داشتن پیش‌زمینه درعلوم زیست‌شناسی، شیمی و بهداشت مهم و ضروری است.

·      گذراندن دوره‌های اقتصاد و تجارت برای مشاغلی که با بازاریابی و تحلیل‌ها و پیش بینی‌های تجاری همراهند، کمک‌کننده خواهد بود.

·      برخورداری از مهارت‌های ا رتباطی برای آمارگران آینده که در صنایع مشغول به کار می‌شوند و باید موضوعات تکنیکی را برای افرادی که در علم آمار سررشته ندارند شرح دهند، مهم است.

·      آشنایی با تجارت و اقتصاد برای افرادی نیز که قصد کار در مشاغل خصوصی را داشته باشند با ارزش است. طبیعتأ داشتن مدرک بالاتر فرصت‌های پیشرفت را نیز فراهم می کند.

·      دارندگان مدارک فوق لیسانس و دکتری معمولأ به شکل مستقل قادر به کار بوده و برای به عهده گرفتن امور تحقیقاتی و ایجاد روش‌های آماری صلاحیت لازم را کسب کرده و یا بعد از چندین سال تجربه در بخش‌های خاص، سِمَت مشاور آماری را بر عهده می گیرند.


چشم انداز آینده
هر چند بسیاری از مشاغل مرتبط با آمار با عنوان آمارگر شناخته نمی‌شوند، اما فرصت‌های شغلی برای دارندگان مدرک آمار مساعد است. این مسئله بخصوص درمورد مشاغلی است که با تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌های به‌دست‌آمده از علوم دیگر مانند اقتصاد، زیست‌شناسی، روان‌شناسی یا مهندسی سروکار دارند، صدق می‌کند.

·      در میان فارغ‌التحصیلان لیسانس یا فوق لیسانس رشته آمار، افرادی که در رشته‌های مربوطه مانند امور مالی، مهندسی یا رایانه‌ای از آشنایی کاملی برخوردار باشند، در یافتن مشاغل مربوط به رشته تحصیلی‌شان از شانس بالاتری برخوردارند.

·      شرکت‌های دولتی، بسیاری از آمارگران را در رشته‌های جمعیت‌شناسی و سرشماری نفوس، کشاورزی، بررسی‌های مربوط به مصرف‌کننده و تولیدکننده، تأمین اجتماعی، مراقبت‌های بهداشتی و کیفیت محیط زیست استخدام می‌کنند.

·      آمارگران فوق لیسانس یا دکتری به منظور کنترل کیفی تولیدات گوناگون مانند تولیدات دارویی، وسایل نقلیه موتوری، مواد شیمیایی و غذایی توسط شرکت‌های تولیدی استخدام می‌شوند.

·      سازندگان وسایل نقلیه به منظور ارتقای کیفیت خودرو، کامیون و دیگر تولیدات و رقابت در صحنه بین‌المللی با کمک آمارگران طرح‌های آزمایشی را اجرا می کنند.

·      آمار گرانی که در علوم مهندسی و فیزیکی اطلاعاتی دارند می توانند در امور تحقیقات و توسعه با همکاری دیگر دانشمندان و مهندسین به بهبود طرح وتولید پرداخته و کیفیت ثابتی را برای تولیدات جدید تضمین کنند. بعضی از آنان در ارتباط با تولید برنامه‌های نرم‌افزاری آماری در شرکت‌های تولید نرم افزارهای رایانه‌ای، فرصت‌های شغلی مناسبی را می‌یابند.

·      در شرکت‌های تجاری به منظور پیش‌بینی میزان فروش، تحلیل شرایط تجاری و حل مسائل مدیریتی به منظور افزایش سوددهی به کارمندانی که در علوم آمار سررشته داشته باشند، اعتماد زیادی می‌شود.

·      هم‌چنین ، مراکز مشاوره ای به صورت روز افزونی خدمات آماری پیشرفته‌ای را به دیگر مشاغل ارائه می‌دهند. به علت کاربرد وسیع رایانه در این رشته، آمارگران تمام صنایع باید در برنامه‌نویسی رایانه‌ای مهارت کافی داشته و در به‌کارگیری نرم‌افزارهای آماری از دانش خوبی برخوردار باشند.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی